تبلیغات
وبلاگ دیده گستر (آموزش دوربین مداربسته | آموزش دزدگیر اماکن | آموزش درب اتوماتیک | آموزش کرکره برقی | آموزش راهبند) - تفاوتهای انواع دوربین مداربسته

وبلاگ دیده گستر (آموزش دوربین مداربسته | آموزش دزدگیر اماکن | آموزش درب اتوماتیک | آموزش کرکره برقی | آموزش راهبند)

چهارشنبه 6 خرداد 1394

تفاوتهای انواع دوربین مداربسته

نویسنده: دیده گستر   

تفاوتهای انواع دوربین مداربسته

 

دوربین های سقفی:

دوربین های سقفی معمولأ جذاب تر و کوچکتر از دوربین های صنعتی می باشند از این رو بسیاری از شرکت ها و مؤسسات ترجیح  می دهند از این نوع دوربین در ساختمان خود استفاده کنند.

دوربین های سقفی اغلب در مکان هایی استفاده می شوند که شما نمی خواهید افراد بدانند دوربین کدام جهت را از نظر می گذراند. دوربین های سقفی می توانند یک سرپوش دودی و یا بدنه درونی سیاه رنگ داشته باشند تا مشکل بتوان تشخیص داد که لنز به کدام جهت اشاره می کند. دوربین های دام معمولأ با یک لنز با فاصله کانونی ثابت و یا یک لنز با فاصله کانونی متغیر ساخته شوند.

از این دوربین ها معمولاً در سیستم های حفاظتی و مراقبتی در رستوران ها و لابی هتل ها استفاده می شود و این بدین خاطر است که دوربین های دام به نسبت ظاهر شیک و زیبایی دارند و در راستای هدف حفظ زیبایی ساختمان می توانند به خوبی با محیط اطرافشان در هم آمیزند و هماهنگ شوند. هم چنین از آن ها در انبار کالا و مغازه ها و محیط های تجاری و بازرگانی نیز استفاده می شوند.

دوربین های سقفی یکی از محبوب ترین و مورد پسند ترین دوربین ها می باشد به این دلیل که می توانند بر روی دیوار یا گوشه ای از سقف نصب شوند به طوری که تمامی کابل ها در داخل محفظه آن ها پنهان شده است.

 

دوربین های دام:

دوربین های دام با لنز های موجود در داخلش به صورت تو کار ساخته می شوند و لنز ها از ابتدای ساخت روی آن ها سوار می شوندکه این لنز ها بر دو نوعند:

(1 لنز با طول فاصله کانونی ثابت که چشم انداز تحت نظر دوربین نمی تواند تغییر کند، در مکان هایی که نیاز نیست منظره مورد دید دوربین تغییر کند به کار می رود.

(2 لنز با فاصله کانونی متغیر و قابل تنظیم، برای مواردی که به تغییر فاصله کانونی نیاز است.

 

دوربین مدار بسته مادون قرمز:

اگر شما صاحب خانه و یا صاحب شرکت ومحل کسب و کاری هستید، بسیار مهم است که تمام آنچه را که می توانید، جهت محافظت از خانواده و دارایی تان انجام دهید. خوشبختانه توسعه پیوسته تکنولوژی این امکان را فراهم ساخته است که با استفاده از سیستم های قابل اعتماد و مسلمی مانند دوربین های مدار بسته مادون قرمز بتوانید به خوبی  محافظت از ملک و یا دارایی تان را تضمین کنید. دوربین های مادون قرمز در زمره پرطرفدارترین و محبوب ترین دوربین های مدار بسته می باشند به این دلیل که برخلاف دوربین هایی که به مقدار معینی نور برای عمل کردن نیاز دارند، توانایی دیدن در تاریکی کامل را دارا می باشند.

دوربین های مادون قرمز در مکان هایی استفاده می شود که روشنایی محیط اطراف بیش از حد کم است و یا اصلاً نوری موجود نیست. از این دوربین ها می توان در مکان هایی که مجهز به چراغ های امنیتی نیستند استفاده کرد. در این دوربین ها، نورافکن های مادون قرمز IR  جزء ساختمان دوربین می باشد که از ابتدای ساخت بر روی دستگاه سوار شده است.

این نورافکن های مادون قرمز، نور مورد نیاز دوربین جهت تصویر برداری در تاریکی کامل را تولید می کنند. بدین ترتیب دوربین های مادون قرمز این قابلیت را دارند که در نور خیلی کم و یا در تاریکی مطلق یعنی صفر لوکس نیز تصاویری با کیفیت عالی نمایش دهد. این دوربین ها تصاویری با کیفیتی بسیار خوب در حضور نور کم ارائه می دهند چون حتی یک مقدار کم از نور محیط اطراف می تواند به قابلیت دید در شب دوربین های مادون قرمز کمک کند.

چراغ های LED در دورتادرو لنز دوربین مستقر شده اند. این چراغ های LED قادرند نور را از حوزه گستره ی تابش (طیف) الکترومغناطیسی ای که امکان خلق و ایجاد تصاویر را می دهد به غنیمت بگیرند، حتی اگر تقریباً هیچ نور مرئی ای وجود نداشته باشد. دوربین های امنیتی مادون قرمز در حقیقت میزان روشنایی در منطقه مورد بازدید را محاسبه می کند و وقتی روشنایی محیط اطراف از حد مشخصی کمتر باشد، به طور اتوماتیک چراغ های IR موجود در دوربین روشن می شوند و عملکرد دوربین از حالت تصاویر رنگی به تصاویر سیاه وسفید تغییر می یابد. میزان روشن شدن محیط توسط نور افکن های مادون قرمز متنوع می باشد و بسته به دستگاه انتخاب شده می تواند مسافت و یا زاویه خاصی از پرتو افکندن را تحت پوشش قرار دهد.

مدل های مختلفی از دوربین های مادون قرمز ساخته می شوند که در داخل ساختمان قابل استفاده باشند و یا مجهز به بدنه ای مقاوم در شرایط نامساعد جوی باشند که قابل استفاده در بیرون از ساختمان باشند و نیز انعطاف پذیری بالایی در نحوه نصب کردن آنها فراهم می گردد.

به دوربین های مادون قرمز IR  دوربین های دید در شب نیز می گویند.

 

دوربین مدار بسته صنعتی:

        دوربین های صنعتی نوع قدیمی تر و سنتی تر دوربین های مدار بسته می باشند. این دوربین ها جهت استفاده هم در داخل ساختمان و هم در بیرون از ساختمان به کار می روند. اگر می خواهید سیستم امنیتی خود را در بیرون از ساختمان و در یک محیط باز و حفاظت نشده ای نصب کنید، قطعاً نیاز به دوربین هایی دارید که در برابر شرایط جوی نامساعد مقاوم باشند و در برابر باد و باران های قوی مقاومت کنند.

 دوربین های مدار بسته صنعتی معمولاً برای محیط هایی مانند داخل ساختمان های تجاری و بازرگانی استفاده می شوند و همچنین نوعی از آنها که مجهز به بدنه ضد تخریب و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی نامطلوب هستند، در بیرون از ساختمان ها و برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند تا فضای پیرامون ساختمان، ورودی ها و خروجی های ساختمان، تردد و عبور و مرور ... را تحت نظارت و بازرسی قرار دهد. البته می توان از کاورهای مناسب دوربین های مدار بسته صنعتی برای حفاظت دوربین در برابر عوامل جوی استفاده کرد، به این ترتیب که دوربین در داخل یک محفظه جعبه شکل قرار گرفته و در داخل این محفظه یا Housing با مکانیسم پیچ محکم می شود.

دوربین های صنعتی در نحوه نصب و مستقر شدن بسیار تطبیق پذیر و سازگار با شرایط می باشند. بدین صورت که با استفاده از یک قلاب ساده، به آسانی قابل نصب شدن در داخل ساختمان و نیز با افزودن یک محفظه مقاوم در برابر شرایط جوی نامساعد قابل نصب در بیرون ساختمان می باشند.

لنز دوربین های صنعتی باید به طور جداگانه خریداری شده و به دوربین وصل می گردد. این ویژگی با در دسترس داشتن آرایه ای از اندازه های مختلف لنزها به شما این امکان را می دهد که  بتوانید بهترین و مناسب ترین لنز را به فراخور نیاز خود انتخاب کنید. ممکن است به یک لنز با طول بیشتر یا به اصطلاح تله نیاز داشته باشید برای موردی که فاصله دورتری را می خواهید مورد بازرسی قرار دهید، یا ممکن است به یک لنز زاویه پهن احتیاج داشته باشید اگر می خواهید ناحیه نزدیک تری را تحت کنترل داشته باشید مثل یک اتاق یا راهرو.

همچنین درصورت استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی متغیر و قابل تنظیم نیزمی توانید میزان زوم دوربین صنعتی خود را به طور دستی تنظیم کنید. دوربین های صنعتی در زمینه لنز مورد استفاده انعطاف پذیری فوق العاده ای دارند که در نتیجه شما قادرید هر نوعی از مانت لنز را به آنها وصل کنید. به طور کلی یکی از بهترین ویژگی های دوربین های صنعتی همین انعطاف پذیری فوق العاده در نحوه نصب کردن آنها و انتخاب لنزآنها  بسته به شرایط و وضعیت مورد نظر، می باشد.

همچنین دوربین های صنعتی می توانند به ویژگی های دیگری مانند قابلیت دید در شب نیز مجهز گردند که این دوربین های صنعتی بیشتر مورد توجه قرار دارند. ویژگی دید در شب بدین صورت است که این دوربین ها در طول روز تصاویر رنگی ارائه می دهند و در تاریکی نیز تصاویر سیاه و سفید نمایش می دهند.

 

دوربین مدار بسته دید در شب:

دوربین های مدار بسته دید در شب این ویژگی را دارد که بتواند فضای اطرافش را در تاریکی کامل و در شرایطی که  هیچ نوری وجود ندارد، نیز ببیند. این دوربین های مدار بسته منبع نور مخصوص به خود دارند که این منبع نور همان مادون قرمز می باشد که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. دوربین های دید در شب جهت استفاده در فضاهایی که نور ندارند یا نور خیلی کمی دارند، و همچنین در مکان هایی که مجهز به چراغ های امنیتی نمی باشند، بسیار ایده آل می باشد.

 عملکرد این دوربین ها بدین صورت می باشد که در حضور نور تصاویر رنگی نمایش می دهند و وقتی تاریک می شود به حالت ایجاد تصاویر سیاه و سفید، تغییر وضعیت می دهند. به عبارتی در عین حال که در طول روز تصاویر واضح رنگی نمایش می دهد، وقتی که میزان نور افت می کند و به زیر یک حد معینی می رسد، حس گر های موجود در سیستم این دوربین ها، LED مادون قرمز دوربین را روشن می کنند و دوربین به طور اتوماتیک  از حالت تصاویر رنگی به حالت ایجاد تصاویر سیاه و سفید تغییر وضعیت می دهد. نور افکن های مادون قرمز جزء ساختمان دوربین می باشند که از ابتدای ساخت بر روی دوربین سوار شده اند. بنابراین این دوربین ها حتی در پایین ترین شرایط نوری نیز می توانند مؤثر واقع شوند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان مسافتی که مادون قرمز می تواند عمل کند بسته به فاصله ای است که در تیررس مادون قرمز قرار دارد نه میزان فاصله ای که دوربین می تواند ببیند، که این در اصل به اندازه لنز بستگی دارد. استفاده از دوربین های دید در شب به طور قابل ملاحظه ای ارزان تر از وصل کردن یک دوربین به یک چراغ امنیتی می باشد، به خصوص اگر شما به دنبال زیبایی بخشیدن به ساختمان باشید و یا پوشیده و مخفی ماندن فعالیت دوربین مد نظرتان می باشد، این دوربین ها انتخابی ایده آل و زیبا و در عین حال بسیار محتاطانه ای می باشند.

در واقع این یکی از بهترین ویژگی های این دوربین ها می باشد که به واسطه آن این دوربین ها نیاز به روشن کردن فضا با چراغ های امنیتی ندارند، در نتیجه برای همسایه ها مزاحمتی ایجاد نمی کنند و نیز موجب روشن شدن خیابان نمی شوند تا افراد متوجه شوند که توسط دوربین در حال مشاهده شدن می باشند.

بیشتر سیستم های امنیتی دوربین مدار بسته ای که جهت دیده بانی فضای بیرون یک ملک به کار می روند، یک دوربین مجهز به کیفیت تصویر پردازی CCD و LED IR می باشند. یک دوربین دید در شب وابسته به نحوه آرایش چراغ های LED  دورتادور لنزش می تواند به خوبی تصاویر را نمایش دهد و وابسته به کیفیت چراغ های LED می تواند مسافتی تا حدود 30 الی 50 متر را در میدان دید خود قرار دهد. این که چقدر یک دوربین مدار بسته می تواند در تاریکی به خوبی تصاویر را نمایش دهد بستگی به میزان نور (لوکس) آن دارد. میزان نور صفر لوکس می تواند در تاریکی کامل ببیند و میزان نور یک صدم لوکس می تواند در روشنایی حدود یک چهارم نور ماه ببیند و میزان نور یک لوکس می تواند در روشنایی کامل نور ماه ببیند.  دوربین های دید در شب night vision تحت عنوان دوربین های مادون قرمز IR  نیز نامیده می شوند. بدنه این دوربین ها معمولاً از جنس آلومینیومی آنودایز می باشند که در شرایط بد آب و هوایی مقاوم می باشند و غالباً مجهز به المان گرم کن می باشند و بدین ترتیب در برابر سرما نیز مقاوم می باشند.

دوربین مداربسته PTZ:

در بعضی موقعیت ها استفاده از دوربین هایی که در جای خود ثابت می باشند، بسیار اثربخش می باشد و دقیقاً کاری را که نیاز است انجام دهند به انجام می رسانند. اما در بسیاری از شرایط قابلیت تمرکز کردن بر روی نقاط مشخصی از فضای مورد نظر ضروری می باشد، که راه حل در این موارد استفاده از دوربین های مداربسته  PTZ می باشد.

دوربین مداربسته  PTZ قابلیت این را دارند که به پهلوی راست ویا چپ بچرخند ( PAN )، در راستای بالا و پایین حرکت کنند ( TILT ) و فاصله عدسی را کم و زیاد کنند و میزان زوم را تغییر دهند( ZOOM ). به طور کلی دوربین مداربسته  PTZ قابلیت نشانه رفتن به سمت هر نقطه خاص و مشخصی از کل ناحیه در تیررس دید دوربین را که مورد خواست شما باشد، فراهم می کنند. دوربین های مداربسته  PTZ به صورت کنترل از راه دور با استفاده از یک صفحه کلید، یا نرم افزار کنترل می شوند. از دیگر راههای هدایت کردن و کنترل آنها از طریق سیستم امنیتی DVR با استفاده از ماوس و یا با استفاده از یک ریموت کنترل مادون قرمز می باشد. به طور کلی دوربین مداربسته  PTZ جهت دیده بانی از یک مساحت وسیع به کار می رود که در عین حال قادر است بر روی نقاط مشخصی از ناحیه در معرض دید دوربین زوم کند و یا به سمت و سوی خاصی از آن ناحیه مطابق با تنظیمات شما بچرخد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که یک حسگر PIR ، حسگر مادون قرمز غیر مخرب، به دوربین های مداربسته  PTZ وصل گردد. بدین ترتیب وقتی شخصی در داخل حوزه ردیابی دوربین وارد شود، دوربین به طور اتوماتیک به طرف آن شخص می چرخد تا روبروی آن نقطه قرار بگیرد. در همین راستا دوربین های مداربسته  PTZ می توانند طوری طراحی شوند که هر حرکت ، صدا یا تغییر در میزان حرارت، دوربین را به فعالیت وادارد و باعث متمرکز شدن دوربین به آن نقطه خاص شود و یا به طور کلی موجب ردیابی کردن هر گونه تغییر مشکوکی در حوزه میدان دید دوربین گردد. این دوربین ها برای استفاده در پارکینگ ماشین ها، دیوارها و ورودی ساختمان های امنیتی و یا جاهایی که جهت دیده بانی در آن مکان ها نیاز است ناحیه وسیعی برای نمایش توسط دوربین مداربسته پوشش داده شود، به کار می رود.

 منابع:دیده گستر 

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :