تبلیغات
وبلاگ دیده گستر (آموزش دوربین مداربسته | آموزش دزدگیر اماکن | آموزش درب اتوماتیک | آموزش کرکره برقی | آموزش راهبند) - دوربین مداربسته چیست؟

وبلاگ دیده گستر (آموزش دوربین مداربسته | آموزش دزدگیر اماکن | آموزش درب اتوماتیک | آموزش کرکره برقی | آموزش راهبند)

دوشنبه 4 خرداد 1394

دوربین مداربسته چیست؟

نویسنده: دیده گستر   طبقه بندی: دوربین مداربسته، 

دوربین مدار بسته چیست؟

صرف نظر از اینکه شما صاحب تشکیلاتی اقتصادی و تجاری هستید و نیازمند به حصول اطمینان نسبت به حداکثرمحافظت از مایملک و دارایی تان می باشید، یا صاحب خانه ای هستید ومی خواهید مطمئن باشید از اینکه از خانه و خانواده شما به طور شایسته محافظت می گردد و تا حد ممکن امنیت را در فضای خانه خود ایجاد کنید، این برای شما خبر خوبی است که سیستم های مختلفی وجود دارند تا به شما در غلبه کردن بر این چالش ها یاری می کنند. یکی از بهترین راههای نظارت مطلق و محافظت فراگیر، استفاده از دوربین های مدار بسته در آخرین و پیشرفته ترین مدل ها به فراخور نیاز شما می باشد. 

دوربین های مدار بسته یک سیستم ارسال کننده پیام (سیگنال) به صورت نمایش تلویزیونی در حالت سیگنال های زنده (live) ویا سیگنال های از پیش ضبط شده می باشد. ارسال سیگنال از طریق حلقه مدار بسته (closed loop) به گروهی از دستگاههای گیرنده، به وسیله یک کابل coaxial و یا امواج رادیویی صورت می گیرد.

دوربین های مدار بسته کاربردهای زیادی در زمینه علم و صنعت دارد که از جمله آن استفاده از آن در میکروسکوپ های الکترونی(electron microscopy) و تصویر برداری های پزشکی (medical imaging)می باشد. اما اغلب عبارت دوربین های مدار بسته اشاره به کاربردهای امنیتی و حفاظتی و نظارتی دارد. بقیه کاربردهای رایج آن نمایش زنده تلویزیونی برای موارد خاص مانند همایش ها، انجمن ها، میادین مسابقات ورزشی، کنسرت ها، خط سیر مسابقات مانند مسابقات رالی و... می باشد. از دوربین های مدار بسته در موارد امنیتی مانند بانک ها، مدارس، پارک ها وتفرج گاه ها و پیاده روهای پر درخت، مغازه ها، مراکز خرید، فرودگاه ها، مؤسسات دولتی و... استفاده می شود. این سیستم راهی است برای کاهش جرم و دزدی که به خصوص در ساختمان های عمومی و در  خیابان های شهر به ویژه در نواحی شلوغ و پر جمعیت نصب می گردد. در زندان ها نیز دوربین های مدار بسته هزینه های عملیاتی جهت نظارت و دیده بانی بر تمامی نواحی ساختمان را کاهش می دهد. از دیگر استفاده های آن نظارت بر ترافیک بر روی پل ها و نیز ارزیابی کردن وضعیت ترافیک در یک ناحیه از شهر به طور موقتی، نظارت بر تولید محصول در کارخانه ها و برای ساختن فیلم های مستند، می باشد.دوربین مدار بسته محدودیت قلمرویی ندارد.

/ دوربین مدار بسته سیستمی است که مدار جریان الکتریکی در آن به صورت یک مدار بسته است و تمامی سازه های برقی مستقیماً به هم متصل هستند.

  دوربین:

نقطه شروع هر سیستم دوربین مدار بسته، دوربین آن است. دوربین بخشی است که تصویری را که باید به جایگاه کنترل انتقال یافته و مخابره گردد، تولید می کند. . دوربین ها دارای شیار پیچ استانداردی می باشند، اگر چه انواع مختلفی از پایه (مانت، پایه نصب) لنز موجود می باشد. همه لنزها دارای تنظیم فاصله کانونی و تنظیم دریچه نمی باشند. بیشتر آنها فقط تنظیم دریچه را دارند. تعدادی از لنزهای زاویه پهن(زاویه دیدشان خیلی زیاد است)، حلقه تنظیم فاصله کانونی ندارند. فیش BNS جهت وصل کردن دوربین به کابل ویدئویی coaxial می باشد. دوربین های line-powered کابل mains ندارند و انرژی برق برای آنها از طریق کابل coaxial تأمین می گردد.

 

مونیتور:

تصویری که دوربین تولید می کند لازم است مجدداً در جایگاه کنترل ایجاد شود که این عمل توسط مونیتور انجام می گیرد. مونیتور دوربین های مدار بسته درواقع مشابه دستگاه گیرنده تلویزیونی می باشد به استثنای اینکه مدارهای جریان صدا tuning  ندارد.

 

ساده ترین سیستم دوربین مدار بسته:

ساده ترین سیستم شامل یک دوربین است که مستقیماً از طریق یک کابل coaxial به یک مونیتور متصل شده است و نیروی برق برای دوربین از مونیتور تأمین می گردد. این سیستم line powered camera  نامیده می شوداین نوع دوربین ها نسبت ب باقی دوربین ها رواج کمتری دارند .

 شکل توسعه یافته تر سیستم فوق از ترکیب تصاویر خروجی حاصل از 4 دوربین متصل به مونیتور بدست می آید.  نحوه نمایش تصاویر مربوط به این 4 دوربین می تواند به صورت گزینشی از بین دوربین ها باشد و یا به طور اتوماتیک تصاویر دوربین ها به نوبت نمایش داده شود. همچنین دوربین ها می توانند مجهز به میکروفون باشند و نیز مونیتورمی تواند دارای اسپیکر(بلندگو) باشد.

اگرچه باز هم اشکالات زیادی در این سیستم ابتدایی وجود داشت، اما چیزی از ارزش های استفاده از دوربین های مدار بسته کم نمی کرد. از اشکالات آن این بود که میکروفون موجود در دوربین، فقط صداها را درفضای نزدیک دوربین دریافت می کرد نه در کل ناحیه ای که در تیررس دید دوربین قرار داشت. همچنین وقتی تعویض گزینش برای مشاهده تصاویر از یک دوربین به دوربین دیگر صورت می گرفت، وقفه قابل توجهی در دریافت تصاویر به وجود می آمد. این وقفه بدین دلیل بود که هر دوربین در مدتی که انتخاب نمی شد، خاموش می ماند و در نتیجه برای دوباره گرم شدن لامپ الکترونی آن، مدتی زمان لازم بود.

البته اکنون سیستم های بسیار پیچیده و پیشرفته ای از دوربین های مدار بسته نسبت به سیستم های اولیه آن ساخته شده است و بسیاری از اشکالاتی که ذکر گردید به بهترین شکل، مغلوب شده اند.

 سیستم دوربین های مدار بسته mains powered :

تفاوت عمده این سیستم با سیستمی که در بالا شرح داده شد، این است که در اینجا هم دوربین به خط اصلی برق (mains powered is ) وصل می شود و هم مونیتور. یک کابل coaxial نیز سیگنال ویدئویی را از دوربین به مونیتور منتقل می کند. این آرایش انعطاف پذیری بیشتری در طراحی کردن سیستم های پیچیده تر را فراهم می کند. در این سیستم نیز هر گاه به تعداد بیش از یک دوربین نیاز باشد، می توان از یک ویدئو سوییچر استفاده کرد تا بتوانیم از یک دوربین به دوربین دیگر تعویض گزینه بدهیم. بدین ترتیب تصاویر می توانند از طریق انتخاب بین دوربین ها نمایش داده شوند یا اینکه دوربین ها در نمایش تصاویربه نوبت  تنظیم شده باشند. مزیت این سیستم در برابر سیستمی که در فوق شرح داده شد، این است که به دلیل اینکه دوربین ها مستقیماً برق را از خط اصلی دریافت می کنند و نه از دوربین، بنابر این وقتی که توسط مونیتور در نمایش تصویر انتخاب نمی شوند نیز روشن می باشند و در نتیجه وقفه ای که در مشاهده تصاویر به دلیل خاموش شدن دوربین  در سیستم فوق الذکر ایجاد می شد، در این سیستم وجود ندارد.

 توسعه های دیگر بر روی سیستم ابتدایی دوربین مدار بسته:

توسعه بعدی که بر روی یک سیستم ابتدایی انجام گرفت، سیستم ضبط کردن تصاویر می باشد. تا بدین جا تمامی دوربین های نشان داده شده در شکلها در جای خود ثابت نگاه داشته شده بودند. بنابراین در بسیاری از کاربردها برای نظارت بر کل ناحیه تحت پوشش نیاز به تعداد زیادی دوربین های ثابت خواهیم داشت. راه حل مناسب برای این مورد این است که دوربین بر روی پایه ای متحرک نصب گردد. این پایه می تواند از طریق کنترل از راه دور به سادگی در جهت سطح تراز افقی و نیز عمودی بچرخد و در نتیجه میدان دید وسیعی از ناحیه مورد نظر فراهم کند.

 دوربین Camera

نقطه شروع هر سیستم دوربین مدار بسته  دوربین آن است. دوربین تصویری را که باید به مرکز کنترل انتقال یابد را ایجاد می کند. صرف نظر از طراحی های مختلف و ویژه، دوربین های سیستم دوربین مدار بسته به لنز مجهز نیستند ( در دوربین های مدار بسته صنعتی لنز به صورت جداگانه بر روی دوربین نصب می گردد). اندازه پیچ های استانداردی برای لنز دوربین های مداربسته وجود دارد و همچنین انواع مختلفی از دهانه لنز وجود دارد. همه لنز ها قابلیت تنظیم زوم و دریچه ورودی نور را ندارند بلکه اکثر آنها وسیله تنظیم فاصله کانونی برای حالات زاویه باز ( Wide ) یا زاویه بسته ( Tele  را دارند. و همچنین قابلیت تنظیم لنز برای وضوح تصویر.)

فیش BNC برای اتصال کابل کواکسیال به دوربین مورد نیاز است. برخی از دوربین ها ورودی مجزایی برای منبع تغذیه ندارند و از طریق کابل کواکسیال برق مصرفی خود را تأمین می کنند.

  شکل توسعه یافته تر سیستم دوربین مداربسته از ترکیب کردن خروجی ها از 4 دوربین متصل به مونیتور می باشد که نحوه نمایش تصاویر مربوط به این چهار دوربین می تواند به صورت گزینشی از بین دوربین ها باشد و یا به طور اتوماتیک تصاویر دوربین ها به نوبت نمایش داده شود. در این سیستم یک میکروفون ساخته شده و دوربین قرار داده شده تا صدا را ضبط کند و یک اسپیکر نیز در کنار مانیتور تعبیه شده است.


منابع:

دیده گستر

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :